Innovatsioon, ettevõtlus, loovus, ristfunktsionaalne koostöö, praktiline juhtimine ja kõiki teisi sõnu oleme kuulnud juba tüdimuseni, sest just neid kasutavad need imelised ja absoluutselt “täiuslikud” ettevõtted. Kindlasti arvate, et need kõik on ikka veel teie ettevõtte jaoks midagi kättesaamatut.
Te võite küll süüdistada piiratud ressursse, teid ümbritsevaid motiveerimata ja kokkusobimatuid inimesi, saavutamatuid eesmärke või ületamatut konkurentsi. Kuid üsna tõenäoliselt ei tea te, kuidas seda kõike saavutada. Kuidas muuta mitte ainult enda vaid ka kogu meeskonna mõtteviisi. Palju lihtsam on viriseda ja jääda oma mugavustsooni VÕI tööd rügada ilma, et sellel mingeid nähtavaid tulemusi oleks. Kui oleks ainult lihtne, meeldiv ja lõbus viis, kuidas sellest välja tulla.
Teeme selle teile selgeks vastates lihtsalt küsimusele - mis on lõbusam kui töötamine? Otseloomulikult on selleks mängimine.
Teaduslikud tõendid
Inimese aju on nii hämmastav, et see ei suuda eristada tegelikkust kujutletavast. Isegi kui mingi kindel situatsioon on ainult inimese peas, paneb aju keha ikkagi reageerima nii, nagu see kõik juhtuks reaalselt.
Kiire näide: kujutage ette, et istute koolipingis ja kuulate, kuidas matemaatikaõpetaja selgitab võrrandeid. Kirjutades kriidiga tahvlile, vääratab ta käsi ning ta kriibib küünega vastu tahvlit. Kas kuulsite seda kriipivat häält oma peas? Kas tundsite, kuidas judinad üle selja jooksid?
Teie ajus olevad neuronid vallandusid ühe kindla mälupildi peale ja teie keha reageeris selle seose peale. Oli ju lihtne teie aju trikitada, eksole?
Seepärast on ka mängude mängimine ärikeskkonnas niivõrd mõjuvõimas. Ärisimulatsioonid võivad pealtnäha näida kui lihtsa ja unustatava tegevusena, kuid siinjuures on oluline see, milliseid mänge ja kuidas neid mängitakse. Õigesti mängituna ei ole mängud pelgalt lühikeseks pausiks tööst, vaid need on samuti parema reaalsuse loomise vahendiks. Läbi mängude tehtud avastused ja õpitud oskused “salvestuvad” teie mällu, et neid teistes olukordades kasutada.
Millistest mängudest me täpsemalt räägime?
Loomulikult ei räägi me siin videomängudest, kuna neid mängitakse peamiselt individuaalselt. Samuti mitte populaarsest Monopolyst, kuna see on võistluslik ja põhineb hirmul. Ja samuti ei räägi me mängudest, mida võidetakse tänu õnnele, näiteks nagu kõige suurema/tugevama kaardi tõmbamine jms. Me räägime EnterTraining tüüpi mängudest.
EnterTraining on kontseptsioon, mis ühendab endas koolituse ja meelelahutuse. Selles rakendatakse samu põhimõtteid nagu mistahes ettevõttes: ressursse kasutatakse teatud eesmärkide saavutamiseks ja seejärel premeeritakse osalisi. Ressurssideks on teadmised ja oskused, eesmärgid on ülesanded ja väljakutsed ning preemiaks on motivatsioon.
On olemas erinevaid mängupõhiseid koolitusi, näiteks lauamänge (nt FreshBiz, Piraadilaeval), muusikalisi kogemusi (Orkestreeri, Crescendo), interaktiivseid ärisimulatsioone (Lõksus virtuaalmaailmas, Tipu vallutamine) ja palju teisi. Nende kõigi ühiseks küljeks on see, et need sisaldavad reaalajas suhtlemist, võistluslikke ülesandeid, koostööd kõigi osalejate vahel ja et need ei ole pelgalt lõbusad, vaid pakuvad ka õpetlikke kogemusi.
Ja mis kõige olulisem - siin võidavad kõik. Isegi viimasele kohale tulnud meeskond, kuna siin ei ole eesmärgiks kuldmedal.
Mängude kasutegurid
See võib küll tunduda ülespaisutatud väitena, eriti kui olete selle asja suhtes veel natuke skeptilised, kuid see on tõestatud: kuigi üks mänguseanss kestab kõigest 2–3 tundi, on selliste mängude mängimisel oma meeskonnaga püsiv positiivne mõju kogu ettevõttele. Siin on mõned peamised EnterTraining kontseptsiooni rakendamise eelistest:
- Igal mängul on unikaalne teema ning samuti erinev eesmärk — olenevalt ettevõtte vajadustest saab arendada konkreetseid oskusi: strateegiline mõtlemine, probleemide lahendamine, klienditeenindus, ajajuhtimine, suhete arendamine. Põhimõtteliselt kõike!
- See on meeskonnatööd arendav kogemus, mis ühendab kogu gruppi. See aitab lõhkuda osakondade suletud mentaliteeti, kus ettevõtte kindlad osakonnad ei jaga sama ettevõtte teiste osakondadega informatsiooni. Mänguline ja vaba keskkond aitab osalejatel vabaks lasta ja avatult suhelda.
- Ülesanded on keerulised ja nõuavad erinevaid oskusi — see on suurepärane viis, kuidas avastada kõikide osaliste individuaalsed oskused ja leida viis nende kombineerimiseks. Samuti aitab see paremini mõista nii enda kui ka teiste tööstiile.
- See parandab kommunikatsiooni, mis see on üks peamisi tegureid meeskonna edus.
- Üheskoos ülesannete täitmine tõstab töötajate kaasatust ning inspireerib ja motiveerib meeskonda jätkama tööd ühiste eesmärkide saavutamise nimel.
Sellistel mängul põhinevatel õpitegevustel on palju rohkem kasutegureid, kuid mis kõige tähtsam — kõik sessioonide käigus saadud teadmised on sõna otseses mõttes elumuutvad. Või vähemalt muudavad teie vaadet elule.
Seega, kui tunnete endiselt, et teil on raskusi uute harjumuste loomisel ja uute oskuste omandamisel individuaalselt või meeskonnana, siis pidage meeles, et on olemas viise, kuidas oma aju ära petta.