Pühade lähenedes tähistab Catalyst Global mööduvat aastat ning tugevdab oma sidet kommuunina. 12. detsembril tähistame me koos 42 ettevõttega üle terve maailma kõige suuremaks meeskonnatöö lahenduste pakkujate võrgustikuks olemist. Seoses sellega liigume me koos päikesetõusuga üle terve maailma, et pidada maha maailma esimene 24-tunnine pidevalt kestev korporatiivne meeskondlik aardejaht, millest saadud tulu läheb ülemaailmsele annetusi koguvale ettevõtluse algatusprogrammile B1G1.
Andmisrõõm on sama tähtis ja oluline kui saamisrõõm. Kui me anname kellelegi üle kingituse ning vaatame neid seda avades, teeb meist enamikul inimestel seest soojaks ning õnnelikuks. Uuringud näitavad, et inimesed saavad nii emotsionaalset kui ka füüsilist kasu läbi head tegemise ning vabatahtlikuks olemise. Täpselt nii ongi. Tahate tõsta oma enesehinnangut, vähendada oma kolesteroolitaset või kehamassiindeksit? Tehke kellelegi midagi head.“Me elame sellest, mida me saame. Me loome elu sellega, mida me anname.” – Winston S. Churchill
Prosotsiaalne käitumine viiatab vabatahtlikele tegevustele, mida tehakse teiste aitamiseks või kasuks. Mis motiveerib meid olema prosotsiaalsed? Kuidas me saame neid tundeid võimendada, et me tahaksime rohkem head teha ja rohkem anda?
Sotsiaalsed sidemed aitavad kaasa heldele käitumisele
International Journal of Happiness and Development ajakirjas ilmunud uuringus uuriti, kuidas aitavad sotsiaalsed sidemed muuta helde käitumise andja jaoks positiivseteks tunneteks. Viies läbi kolmest uuringust koosneva seeria, jõudsid teadlased järelduseni, et andmine või head tegemine toob andjale kõige suurema õnnetunde, kui andmine soodustab sotsiaalsete sidemete tekkimist.
See on täitsa loogiline. Andmine on osalemine meid ümbritsevad maailmas ning suhetes. Seega üksikisiku asemel pigem suurema grupina anonüümse annetuse tegemine teeb meid kõige õnnelikumaks.See on suurepärane uudis kõigile ettevõtetele, kes soovivad tõsta oma töötajate heaolu või muuta neid õnnelikumaks. Panustades sellisele kollektiivsele andmiskontseptsioonile läbi pideva ning tähendusliku sotsiaalse vastutuse programmi, on kasulik mõlemale poolele ning selle kasutegurid ulatuvad andmisrõõmust kaugemale.
Kui töötajad võtavad osa organiseeritud heategevus- või annetusprogrammidest, toob see enamasti endaga kaasa ka õppimis- ja kaasamisprotsessi ühise meeskonnana. Consultancy of Corporate Citizenship leidis oma hiljutises uuringus, et võimaldades oma töötajatel osaleda heategevusprogrammides võib tuua ettevõttele tagasi kasu, vähendades koolitus- ning arendamiskulusid.
Võib-olla olete kuulnud heategevuslikest ringkondadest. Need on üha kasvavaks trendiks ning kujutavad endast sarnaselt mõtlevaid inimesi, kes tulevad kokku, et üheskoos midagi head teha. Selliseid heategevuslikke ringkondi on sageli kirjeldatud ka kui segu raamatuklubist ja investeerimisgrupist ning nad lähtuvad ideest, et üheskoos head tegemine on kõigile omamoodi kasulik.
Uuenduslikud ideed on
tihtipeale otse meie nina all
Põhinedes sellele ning teistele andmisest saadavat mõju käsitlevatele uuringutele, hakkasime Catalyst Globalis arendama meeskonnatöö lahendust, mis maksimeeriks andmisrõõmu läbi meeskondliku andmise või heategevuse. Nii nagu enamasti innovaatiliste ideede puhul ikka, oli vastus üllatavalt lihtne!
2015. aasta detsembris sai Catalyst Globali meeskonnatöö võrgustik Buy1GIVE1 (B1G1) eluaegseks liikmeks. B1G1 on globaalne algatus, mis aitab toetada ettevõtlust. B1G1 programmides läheb 100% B1G1 liimete poolt tehtud annetustest otse selle partneriks olevatele mittetulundusühingutele. B1G1 keskendub inimeste elu paremuse poole muutmisele, kui lihtsalt annetatud summadele.
Sarnaselt paljudele teistele innovaatilistele meeskonnatöö programmidele, tõi Catalyst Global üle 25 aastat tagasi meeskondlikud aardejahid korporatiivmaailma. Sel ajal käis kõik vanamoodi – paberil kaardi, pliiatsi ja märkmikuga. Seda aga kuni 2013. aastani, kui koostöös Bluehat Groupiga tõime turule Go Team-i meeskonnatöö rakenduse. See sai peagi Catalysti klientide lemmikprogrammiks üle terve maailma ning on tänase päevani turuliider.
Kirjutades seda artiklit tekitab mõte Go Give-i programmi kopeerimisest mulle külmajudinaid, kuid olles meeskonnatöö turuliides ning omades üle 30-aastast kogemust, on Catalyst Global sellega pidanud leppima. Mõelge korporatiivsele trummimängimise, suure üldpildi kokkupaneku ning papist lehtedest erinevate masinate või püramiidide ehitamise meeskonnatöö üritustele, see nimekiri läheb aina edasi – kõik need on olnud originaalsed ideed Catalyst Globali uurimis- ja arendusmeeskonnale. Ma peaksin ilmselt olema natuke rohkem andestatav, kui Go Give-i lahendust kopeeritakse – sellest võidavad ju mittetulundusühenduste projektid!
“Imitatsioon on kõige siiram meelitus….” Oscar Wilde
B1G1 ja Go Team-i kombinatsioonina sünidski Go Give. Go Give raames peavad osalejad etteantud aja jooksul läbima võimalikult palju kontrollpunktides olevaid ülesandeid. Need ülesanded sisaldavad nii piltide tegemist, küsimustele vastuste nuputamist, videote tegemist ja palju teisi põnevaid väljakutseid! Ja kõige põnevam osa selle juures on see, et väljakutse on seotud B1G1 projektiga! Seega on meeskondadel võimalik valida projekt, millele nad sooviksid annetuse teha ning kui nad on väljakutse läbinud, saavad nad anda omapoolse panuse ühele paljudest B1G1 projektidest.
Miks just Go Team - Go Give?
Go Team on lõbus ning kaasav kogemuslik õppevahend. On tõestatud, et see toob püsivad eelised nii indiviididele kui ka meeskondadele. Osalejad peavad aktiivselt harjutama ning arendama empaatiavõimet ja samal ajal teritama oma meeskonnatöö oskusi. Go Team nõuab, et osalejad lõpetaksid mitmete ülesannete korraga täitmise, väldiksid tähelepanu hajumist ning keskenduksid käes olevale ülesandele. Edukad meeskonnad jälgivad, kuulavad, panevad üheskoos paika strateegia ning kommunikeerivad seda efektiivselt kogu meeskonnale – kõik mida on vaja suurepäraseks meeskonnadünaamikaks. Catalyst Global on kirglik kogukond, kes opereerib üle maailma asetsevates kontorites, erinevates keeltes ning kultuurides, ning keda ühendab usk, et efektiivsed meeskonnatöö programmid toovad nii indiviidide kui ka ettevõtete ellu muutusi.
Ikka veel kahe nädala kaugusel, kuid oleme juba elevil
Oleme ülimalt põnevil esimese ülemaailmse Go Give ootuses. Jah, otseloomulikult tahame ka meie osa saada sellest toredast ning lõbusast üritusest, mida me vaatame oma kliente igapäevaselt kogemas. Aga mitte ainult sellepärast. Mõte sellest, kui paljusid elusid on meil võimalik üheskoos head tehes positiivselt mõjutada, süstib meile veelgi enam soovi seda ise teha. Seega kui te 12. detsembril üles ärkate, teadke, et kusagil maailmas on inimesed, kes on teieni toonud erinevaid meeskonnatöö lahendusi, lõbutsemas ning kogemas andmisrõõmu.
Samuti mõelge, kuidas teie meeskond saaks samuti tunda andmisrõõmu. Tehke koos head. Organiseeri heategevuslik Go Give tegevus oma järgmise meeskonnatöö arendamise ürituse raames.
Allikad
Aknin, L.B., Dunn, E.W., Sandstrom, G.M. and Norton, M.I. (2013). Does social connection turn good deeds into good feelings? International Journal of Happiness and Development, 1(2), pp. 155-171. DOI: 10.1504/IJHD.2013.055643
Batson, Daniel C. “Altruism and Prosocial Behavior.”In The Handbook of Social Psychology, 4th ed., edited by Daniel T. Gilbert, Susan T. Fiske, and Gardner Lindzey. New York: Oxford University Press, 1998. ISBN: 0195213769.
Nancy E., Fabes R., “The Relations of Children’s dispositional Prosocial Behavior to Emotionality, Regulations and Social Functioning,”(1996), Dpt of Psychology, University of Nebraska, Lincoln.
Sadler D, Lloyd S., (2007), Neo-liberalising corporate social responsibility: A political economy of corporate citizenship, Department of Geography, University of Liverpool.